• HOME
• ABOUT
• MEMBERS
• NEWS
• CONTACT
News › Obchody 75-lecia Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG

Obchody 75-lecia Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG

30 August 2019
Obchody 75-lecia 
Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa
Politechniki Gdańskiej

 
W dniu 30 sierpnia  2019 dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej dr hab. inż. Janusz Kozak, dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz oraz prezes Zarządu Bractwa Okrętowego KOGA Edmund Ledwoń podpisali list intencyjny w sprawie organizacji obchodów 75-lecia Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

W przyszłym roku minie 75 lat od momentu utworzenia Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa na przejętej przez władze polskie Politechnice Gdańskiej. Od momentu rozpoczęcia działalności wydział ten wielokrotnie zmieniał nazwy, ale nieustannie stanowił fundament kształcenia kadr dla przemysłu okrętowego.
 
 
Dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej dr hab. inż. Janusz Kozak:
- Datę obchodów jubileuszu powstania Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa ustaliliśmy na 30 maja 2020, ale już dziś chcemy rozpocząć solidne przygotowania do tego wydarzenia. Nie tylko ze względu na to, że chcemy nadać mu odpowiednio wysoką rangę, ale również dlatego że okres przygotowań zamierzamy wykorzystać na promocję naszego wydziału i – szerzej - studiów okrętowych. Zaprosiliśmy do współpracy dwie szczególnie bliskie nam organizacje: Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE, którego jesteśmy członkiem i który mocno wspiera nas w naszej działalności, oraz Bractwo Okrętowe KOGA, który zrzesza absolwentów naszego wydziału.

Dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz:
- Istnienie Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej ma fundamentalne znaczenie dla przemysłu okrętowego w Polsce. Zapotrzebowanie na inżynierów specjalizujących się w budowie okrętów jest bardzo duże i stale rośnie. Rejon Trójmiasta staje się powoli swoistą „Doliną Krzemową” technologii morskich. Popyt na inżynierów stwarzają nie tylko istniejące już tutaj polskie firmy, w szczególności stocznie, ale również otwierane są i powiększane coraz to nowe przedstawicielstwa europejskich firm z branży okrętowej: biura projektowe, instytucje klasyfikacyjne, biura serwisowe statków, firmy z obszaru obsługi floty, inżynierii off-shore, górnictwa podwodnego, oraz coraz dynamiczniej rozwijający się przemysł produkcji jachtów. Sytuacja ta stwarza unikalną historyczną szansą dla Trójmiasta by stać się europejskim centrum „kow-how” w tym obszarze. Warunek fundamentalny jest jeden: musimy nie tylko utrzymać, ale wręcz wzmocnić silną pozycję Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechnik Gdańskiej w kształceniu, poprzez zainteresowanie młodzieży studiowaniem na tym wydziale, oraz szerokim lobbowaniem wszystkich na rzecz wzrostu nakładów na kształcenie na WOiO.

- Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa był i jest ikoną, i stanowi symbol odrębnej tożsamości Politechniki Gdańskiej w odróżnieniu od innych Politechnik w Polsce, właśnie ze względu na jej morski charakter. WOiO należy do uznawanych i docenianych ośrodków kształcenia. Dowodem na to jest 50 miejsce Politechniki Gdańskiej na świecie w Rankingu Szanghajskim, w dyscyplinie „Ocean/Marine Engineering” za rok 2019, i 16 w Europie, wyprzedzając miedzy innymi wszystkie uczelnie niemieckie, francuskie i fińskie w tejże dyscyplinie.
 

Prezes Zarządu Bractwa Okrętowego KOGA Edmund Ledwoń:
- Budowa silnej społeczności okrętowców to tworzenie etosu naszej branży, ale również nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich. Celem i ambicją Bractwa Okrętowego KOGA jest integracja wszystkich absolwentów Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, wymiana informacji oraz budowa dobrze rozumianego poczucia „elitarności” naszej branży. Chcąc zbudować silną społeczność okrętowców jest to niezbędne.

Dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusz Karaśkiewicz:
- Kształcenie na WOiO to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale również emocjonalny związek ze swoją uczelnią na której spędza się najpiękniejsze lata swojego życia, związane z wchodzeniem w dorosłość. Tworzą się przyjacielskie związki utrzymywane później przez lata, niestety znacznie więcej kontaktów jest traconych. Idea Bractwa Okrętowego KOGA, zmierzająca do odbudowy tych kontaktów jest bardzo cenna i Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE będzie w pełni wspierał tę cenną inicjatywę.

Dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej dr hab. inż. Janusz Kozak:
- W zakresie kształcenia inżynierów WOiO cieszy się dużym uznaniem wśród absolwentów wchodzących na rynek pracy. Ostatni raport z badań losów zawodowych absolwentów Politechniki Gdańskiej (rocznik 2014, wydany w 2017 roku) przedstawia następujące wyniki: 
  • 89% absolwentów WOiO pracuje aktywnie zawodowo,
  • 93% absolwentów WOiO po zatrudnieniu pracuje na stanowiskach inżynierów specjalistów lub kierowniczych,
  • absolwenci WOiO pozostawali najkrócej bez pracy spośród wszystkich wydziałów PG,
  • wśród osób najlepiej zarabiających absolwenci WOiO znajdują się na 2 miejscu spośród wszystkich wydziałów PG,
  • prawie wszyscy ankietowani absolwenci WOiO byli zadowoleni z ukończenia uczelni: 96,3% odpowiedziała na tak postawione pytanie „zdecydowanie tak” lub „raczej tak”,
  • na pytanie czy studia na ukończonym kierunku kształcenia na PG zapewniły absolwentom niezbędne podstawy wiedzy do pracy zawodowej, najwyższy odsetek odpowiedzi twierdzących występował wśród absolwentów WOiO spośród wszystkich wydziałów PG.
- Od czasu przeprowadzenia tych badań wszystkie wskaźniki na pewno uległy dalszej poprawie. Dowodem na to jest fakt, że odsetek studentów, którzy kończą studia w regulaminowym czasie wzrósł z poziomu 18% (2010/11 r.) do poziomu prawie 50% (2017/18), wskaźnik sukcesu, czyli ukończenie całych studiów, wynosi ok. 75%. Wszystko to czyni studiowanie na WOiO bardzo atrakcyjnym. Musimy tylko przebić się z tym przekazem do szerokiej opinii publicznej, w szczególności do młodzieży na której bardzo nam zależy. 
 

 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

CLOSE