• HOME
• ABOUT
• MEMBERS
• NEWS
• CONTACT
News › MGMiŻŚ i Forum Okrętowe: Tarcza Antykryzysowa dla firm przemysłu okrętowego – pierwszy postulat wdrożony.

MGMiŻŚ i Forum Okrętowe: Tarcza Antykryzysowa dla firm przemysłu okrętowego – pierwszy postulat wdrożony.

5 May 2020
W dniu 2 maja 2020 Rada Ministrów wydała „Rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”, w którym zwolniono z obowiązków 2-tygodniowej kwarantanny osoby wykonujące pracę lub świadczące usługi na statkach lub morskich platformach wydobywczych i wiertniczych, w oparciu o inny stosunek niż marynarska umowa o pracę (§3.1.b). Tym samym zrealizowany został jeden z postulatów przedstawionych przez firmy zrzeszone w Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE zgłoszony w proces konsultacyjnym przeprowadzonym wspólnie we współpracy z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Całość Rozporządzenia Rady Ministrów można znaleźć pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/sport/rozporzadzenie-rady-ministrow-z-dnia-2-maja-2020-r-w-sprawie-ustanowienia-okreslonych-ograniczen-nakazow-i-zakazow-w-zwiazku-z-wystapieniem-stanu-epidemii

O komentarz poprosiliśmy Dyrektora Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE Ireneusza Karaśkiewicza:

- Od początku wybuchu pandemii jesteśmy w ścisłym kontakcie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Postulat wyłączenia pracowników serwisowych z obowiązkowej 2-tygodniowej kwarantanny zgłosiliśmy oficjalnie już w dniu 19 marca 2020, jednak zrealizowanie go okazało się wówczas niemożliwe, pomimo naprawdę bardzo życzliwego podejścia do tegoż postulatu kierownictwa MGMiŻŚ. Był to początek pandemii, nie było wiadomo w jakim kierunku ona się rozwinie i był to raczej okres coraz większego zamrażania możliwości przemieszczania. Również dlatego że w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, dynamika pandemii była bardzo różna. Niemniej jednak w naszych kontaktach ciągle go podnosiliśmy, ze względu na krytyczne jego znaczenie dla działalności stoczni i firm z nimi kooperujących. Był on również ponownie mocno podnoszony w trakcie konsultacji przeprowadzonych wspólnie przez Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE we współpracy z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie tak zwanej Tarczy Antykryzysowej dla przemysłu okrętowego – powiedział Karaśkiewicz.

- Sytuacja zaczęła się zmieniać w momencie kiedy dynamika rozwoju pandemii ustabilizowała się i zaczęła być coraz bardziej podobna do siebie w większości krajów Unii Europejskiej. W naszych konsultacjach  z MGMiŻŚ argumentowaliśmy następująco: skoro na dzień dzisiejszy sytuacja pandemiczna np. w Oslo, Kopenhadze, Szczecinie czy w Gdańsku jest podobna, to jaki jest zasadność utrzymywania 2-tygodniowej obowiązkowej kwarantanny dla podróżujących z Oslo do Gdańska, skoro nie ma takiego wymagania przy podróżowaniu ze Szczecina do Gdańska. Znajdowało to pełne zrozumienie i wysiłki czynione przez Pana Ministra Gróbarczyka na szczeblu Rady Ministrów przyniosły wreszcie oczekiwane przez branżę rezultaty. Rozporządzenie Rady Ministrów idzie nawet dalej, gdyż rozszerza zakres osób zwolnionych z kwarantanny znacznie poza samych tylko serwisantów: zwalnia z takiego obowiązku wszystkich pracowników świadczących usługi na statku w oparciu o inny stosunek niż marynarska umowa o pracę – dodał Karaśkiewicz.

- Kończąc chciałbym bardzo serdecznie podziękować za zaangażowanie w realizacji naszego postulatu Panu Ministrowi Markowi Gróbarczykowi, oraz  Naczelnikowi Wydziału Przemysłu Okrętowego Panu Maciejowi Styczyńskiemu. Bez ich ogromnego zaangażowania i uporu nie byłaby możliwa realizacja tak ważnego dla naszej branży postulatu. Mam szczerą nadzieję że z równą determinacją będziemy dalej współpracowali przy realizacji kolejnych postulatów zgłoszonych do Tarczy Antykryzysowej dla przemysłu okrętowego przez Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE – zakończył Karaśkiewicz.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

CLOSE